Helsingør Kommune og Team Danmark har i dag sat underskrifterne på en ny fireårig aftale om fortsat status som Elitekommune. For første gang nogensinde er ridning med som en prioriteret elitesatsning - en milepæl for dansk ridesport og et stærkt signal om sportens voksende betydning i det danske talentlandskab.
Læs mereAlle stævnearrangører kan nu indsende ønsker til B-stævneterminer i dressur for perioden 1. april 2026 – 31. marts 2027. Frist for ansøgning er søndag den 19. oktober 2025.
Læs mereFra februar 2025 er FEI’s vaccinationsmodul aktivt i FEI HorseApp. 2025 er et indkøringsår uden sanktioner – men fra 2026 bliver registrering et krav. Kravet gælder kun heste og ponyer, der deltager i FEI-stævner.
Læs mereEr du rytter, official, arrangør eller bare nysgerrig på military? Så kom med til en spændende dag med military i fokus på Dalum Landbrugsskole den 8. november.
Læs mereAnsøg nu om B-stævneterminer i springning for perioden 1. april 2026 – 31. marts 2027. Udfyld skemaet via linket i artiklen og tjek kalenderen for egnede weekender. Frist: søndag den 19. oktober 2025. Dressur følger i separat udmelding senere på ugen.
Læs mereVidste du, at Danmark sender et stort hold ryttere afsted, når der afvikles mesterskaber i military? Det blev tydeligt ved Nordic Baltic Championship i Össjö i Sverige, der fandt sted den 12.–14. september, hvor Danmark stillede med ryttere i alle kategorier – pony, junior/young rider og U25/senior. Weekenden bød både på medaljer, stærke præstationer og et stærkt sammenhold, som viser bredden i dansk military.
Læs mereVil du være med til at forme næste generation af danske springryttere i tæt samarbejde med rytterne, deres trænere og forældre? Dansk Ride Forbund søger en landstræner i springning til pony-, children- og juniorrytterne, der kan løfte talentudviklingen i ungdomsrækkerne.
Læs mereSommeren er så småt ved at være en saga blot, og det betyder, at det endnu engang er tid til en opsamling fra Dansk Ride Forbunds bestyrelse og formand, som i løbet af årets første halvår har haft travlt med at støtte, og ikke mindst følge, udviklingen af den danske ridesport; både på det sportslige plan, men i høj grad også på det hestevelfærdsmæssige plan – noget, som havde været slet og ret umuligt uden de mange ildsjæle, som er en bærende del af vores utrolige sport, både i hverdagen og til stævnerne rundt omkring i hele landet.
Læs mereDRF's dressurudvalg vokser og udvides med endnu et medlem. Har du lyst til at være med til at præge udviklingen af dressursporten i Danmark? Dansk Ride Forbund søger et nyt medlem til Dressurudvalget. Se stillingsbeskrivelsen i nyheden her.
Læs mereEfter aflysningen i Kolding er det nu Sportsrideklubben Aalborg, der danner ramme om 2. kvalifikation af ECCO Cup for både heste og ponyer.
Læs mere