x

Dressurstævner

Dressurstævner  - 2020/2021

Der tages forbehold for evt. ændringer.

Bemærk: såfremt B-stævnet overstiger 10 timer, vil der automatisk blive påsat en ekstra TD til stævnet, valgt at den ansvarlige B-TD (der tilstræbes at vælge en fra nærområdet). Denne skal afregnes direkte af stævnearrangøren med den ekstra TD.

  Dressurstævner 2020    
Uge nr. Stævne  TD  Dommer/e
2 Officialssamling (stævnefri)   
3 Esbjerg og omegns Rideklub (Hest) Bibi Hollenberg  
Vejle Rideklub (Pony) Gitte Malene Hansen  
Hedensted og Omegns Rideklub (Hest)
1. kval ECCO Cup
Bjarne Nikolajsen
Lisbeth Jespersen

 

 

Solrød Rideklub (Pony) Gitte Malene Hansen   
26 Frederikshavn Rideklub (Pony)
Endagsstævne d. 24. juni
Niels Meincke
26  Frederikshavn Rideklub (Hest)
Endagsstævne d. 25. juni 
Niels Meincke   
26  Himmelev Rideklub (Hest)
Endagsstævne d. 27. juni  
Gitte Malene Hansen   
27  Hjallerup Rideklub (Hest & Pony) Gitte Malene Hansen   
29  Sundeved Rideklub (Pony)
ECCO Cup 1. kvalifikation 
Niels Meincke (1)
Lisbeth Jespersen (2) 

Kat. 1:
Christine Winther Prip
Mette Ubbesen
Lone Sneistrup

Kat. 2:
Jesper Holst Hansen
Edel Hartig
Jens Mikkelsen

30  Karlslunde Rideklub (Pony)
Endagsstævne d. 26. juli 
Gitte Malene Hansen
 
30  Solrød Rideklub (Hest)
Bundgaard Byg Cup 1. kval 
Bibi Hollenberg  Susanne Baarup Christensen
Charlotte Gluud
Jan Olsen 
31  Karlslunde Rideklub (Pony) Per Krohn  
32  Ringsted Sportsrideklub (Hest)
DRF-mesterskab jun/yr 
Pernille Winzentsen
Jette Vermehren 

Junior:
Kurt Christensen
Niels-Erik Bøchman
Kirsten Søgaard
Mette Ubbesen
Grethe Keller

Young:
Jan Olsen
Lone Dichmann
Leif Tørnblad
Christine Winther Christensen
Lene Ejby Christiansen

33  Hovgaard Rideklub (Pony)
DRF-mesterskab pony
inkl. finale i Topponyer Stil Cup 
Bibi Hollenberg
Mette Winther (føl) 

Kat. 1:
Susanne Baarup Christensen
Kurt Christensen

Kat. 2+3:
Lone Dichmann
Lone Sneistrup
Lone Dyg Larsen

34  Hovgaard Rideklub (Hest)
DRF-mesterskab, hold, hest + finale i 
Dressurens Venner Cup
Aliice Petersen 

LA5 + MB1:
Charlotte Brostrøm
Charlotte Frederiksen
Anita Skovmøller

MB2 + PSG:
Jan Olsen
Edel Hartig
Ann Worm

35  DDHS/Vilhelmsborg (Hest)
3. kval. Bundgaard Byg Cup 
Pernille Winzentsen  Kirsten Søgaard
Lone Dichmann
Charlotte Friberg 
36  Equitour (Hest) 
DM + DRF-mesterskab U25, Para DM 
Bibi Hollenberg (1)
Heidi Bohn Jespersen (2) 
Mette Winther (føl)
Leif Törnblad
Kurt Christensen
Hans Christian Matthiesen
Charlotte Gluud 
Charlotte Brostrøm

Bundgaard Byg
Christine W. Prip
Anne-Mette Binder
Niels Erik Böckman 
37  Frederikshavn Rideklub (Pony)
DRF-mesterskab hold, pony 
Niels Meincke
Henrik Møller Christiansen 
Charlotte Brostrøm
Anita Skovmøller
Jan Olsen
Lone Dyg Larsen
Edel Hartig
Jesper Holst Hansen 
39  Solrød Rideklub (Pony)
ECCO Cup 2. kval.
Lisbeth Jespersen
Gitte Eskelund (føl)

Kat. 1
Helle Krasnik Trolle
Laura Adele-Nielsen
Mette Müller

Kat. 2
Charlotte Gluud
Birte Weilby
Charlotte Olsen

39  Himmelev Rideklub
Endagsstævne d. 27. sept.
Bibi Hollenberg   
40  Sundeved Rideklub (Hest)
Ecco Cup 2. kval. 
Gitte Malene Hansen (1)
Lisbeth Jespersen (2)

Junior:
Ellen Østervang
Kurt Christensen
Marie Dige Søgaard 

Young rider:
Jesper Holst Hansen
Christine W. Prip
Lene Ejby Christiansen

40  Solrød Rideklub (Hest)
Heidi Bohn Jespersen 

 

41  Blue Hors (Hest)
Finale i Pavo og DRF's championat 
Bibi Hollenberg (1)
Lisbeth Jespersen (2)
 
43  Herning Rideklub (Pony)
ECCO Cup 3. kval.
Helle S. Madsen (1)
Heidi Bohn Jespersen (2)
Mette Winther (føl) 

Kat. 1
Charlotte Friberg
Anne-Mette Binder

Kat. 2
Grethe Keller
Anita Skovmøller
Niels-Erik Bøchman

44  Heslegård Sportsrideklub (Hest)
3. kval. ECCO Cup, jun/yr/U25  
Gitte Malene Hansen 

Junior:
Niels-Erik Bøchman
Lone Dichmann
Hanne Brebøl Thorsen

YR + U25:
Hans Christian Matthiesen
Helle Westh
Charlotte Gluud

45  Blue Hors (Hest) 
Finale Bundgaard Byg Cup
Niels Meincke  Helle Krasnik Trolle
Anne-Mette Binder
Lone Dichmann 
46  Hedensted og Omegns Rideklub  (Pony)
Inkl. Rosenparade
Bibi Hollenberg   
48  Blue Hors (Hest & Pony)
Finale ECCO Cup 
Pernille Winzentsen (1)
Gitte Malene Hansen (2)
Lene Ejby Christiansen
Christine Prip
Leif Tørnblad
Jesper Holst Hansen
Kurt Christensen 
49  Sportsrideklubben Aalborg (Hest)  Niels Meincke   
  Dressurstævner 2021     
Uge  Stævne  TD  Dommer/e 
Officialssamling (stævnefri)      
Esbjerg og Omegn (Hest)  Helle Madsen
Heidi Bohn Jespersen
 
Karlslunde Rideklub (Pony)  Gitte Malene Hansen   
Uggerhalne Sportsrideklub (Hest) Niels Meincke   
Hjallerup Rideklub (Pony)  Aliice Petersen   
Herning Rideklub (Hest)  Helle Madsen   
Vejle Rideklub (Pony)  Heidi Bohn Jespersen   
11  Sundeved Rideklub (Hest)
1. kval. ECCO Cup, jun/yr/U25 
Bibi Hollenberg (1)
Helle Madsen (2)
 
12  Sundeved Rideklub (Pony)
1. kval. ECCO Cup, pony 

Lisbeth Jespersen (1)
Heidi Bohn Jespersen (2)

 

 

 
 
    

Dansk Ride Forbund
Brøndby Stadion 20
DK-2605 Brøndby 
Tlf. 4326 28 28
           

Man-tors: 8:00-16:00
Fre: 8:00-14:00
Personlige henvendelser kun efter forudgående aftale
info@rideforbund.dk
Find medarbejder

DRF Go!
Equipe
Privatlivspolitik
RSS                    

 

Samarbejdspartnere: Team Danmark
Protetor

Sponsorer:                                                                                                                          -