5. plads til ungrytterne ved EM i dressur i Fontainebleau

af  Rikke Højgaard
Europas dygtigste unge talenter i military, springning og dressur dyster i denne uge om EM-medaljer i smukke franske Fontainebleau. Onsdag og torsdag blev ungrytternes holdmesterskab i dressur redet, og efter onsdagens første del lå danskerne på en foreløbig 2. plads. Desværre var torsdag ikke danskernes dag, og det blev til en 5. plads til Caroline T. Elsner, Karoline Rohmann, Sara Van Deurs Petersen og Malene Aaborg. De danske junior- og ungryttere er støttet af NAF Five Star.

 

Ungrytterne blev nr. 5
Holdmesterskabet blev afgjort over to dage, hvor Sara Van Deurs Petersen på Katholm's Ronaldo og Caroline T. Elsner på Alskenz Firfod begge leverede flotte programmer i onsdagens første afdeling, hvilket placerede Danmark på en foreløbig 2. plads. I torsdagens anden afdeling var det så op til Malene Aaborg på Quantico Nexen og Karoline Rohmann på Noosa Melody at fuldføre holdpræstationen, men ingen af de to ekvipager havde den bedste dag, og med samlet 2009,734 point blev det til en 5. plads.

Guldet gik til Holland, mens Tyskland fik sølv og Sverige bronze.

Fredag og lørdag er der medaljer på spil i det individuelle program, mens der dystes om sidste medaljesæt i kür på søndag.

Torsdag
08:00 Ungryttere, DRESSUR, 2. del af holdkonkurrencen + medaljeceremoni
08:00 Ungryttere, MILITARY, dressur del 1
09:00 Junior, SPRINGNING, 1 runde af Holdkonkurrence + 2. kval. ind.
13:40 Junior, MILITARY, dressur del 1
14:30 Ungryttere, springning, 1. runde af holdkonkurrence + 2. kval. ind.

Fredag
08:00 Junior, DRESSUR, 1. del ind.
08:15 Ungryttere, MILITARY, dressur del 2
09:00 Junior, SPRINGNING, 2. runde af holdkonkurrence + 3. kval. ind. (13:30 medaljeceremoni)
14:00 Junior, MILITARY, dressur del 2
14:15 Ungryttere, DRESSUR, 1. del ind.
14:30 Ungryttere, SPRINGNING, 2. runde af holdkonkurrence + 3. kval. ind. (17:45 medaljeceremoni)

Lørdag
08:00 Children Finale, SPRINGNING – to runder (10:30 medaljeceremoni)
08:00 Junior, DRESSUR, 2. del ind. + medaljeceremoni
11:00 Junior, MILITARY, terrænspringning
14:15 Ungryttere, DRESSUR, 2. del ind. + medaljeceremoni
15:15 Ungryttere, MILITARY, terrænspringning

Søndag
09:30 Junior finale, SPRINGNING – to runder (12:15 medaljeceremoni)
11:00 Junior Kür Finale, DRESSUR + medaljeceremoni
13:30 Ungryttere finale, SPRINGNING – to runder (16:15 medaljeceremoni)
13:45 Junior, Military, Ridebanespringning + medaljeceremoni
14:00 Ungryttere Kür Finale, Dressur + medaljeceremoni
16:30 Ungryttere, MILITARY, ridebanespringning + medaljeceremoni

Se resultater her

Fontainebleau 2018

Grandprix.tv

De danske ryttere, der er i Fontainebleau:

Dressur

Juniorer
Maria Mejlgaard Jensen/Uno
Sara Aagaard Hyrm/Skovborgs Romadinov
Laura J. Rasmussen/Åtoftens Dornier
Louise Christensen/Quadriga's Fürstenqueen

Ungryttere
Caroline T. Elsner/Alskenz Firfod
Karoline Rohmann/Noosa Melody
Sara Van Deurs Petersen/Katholm's Ronaldo
Malene Aaborg/Quantico Nexen

Springning

Junior
Phillippa Wildfang Linde
Theofor Wildfang Just Linde
Alexander Godsk
Laura Baaring Kjærgaard
Camilla Mortensen

Ungrytter
Emil Hallundbæk
Clara Hallundbæk
Christina Nielsen
Benedikte Rie Truelsen
Jessica Toelstang

Children
Amalie Reimer Nielsen
Frida Munk Lassen
Caroline Knudsen
Jacob Theodor Schmidt
Noona Wildfang Linde

Military

Ungryttere
Anna Bjørn/CTS Twin Peaks
Tobias Jørgensen/Prior’s Cabbo
Jade Schlichting/Tirs Luckyson

Junior
Sara Bech Strøm/Dicte Aldrup

12-07-2018
 
 

Dansk Ride Forbund
Brøndby Stadion 20
DK-2605 Brøndby
CVR: 10882915

Man-tors: 8:30-15:30
Fre: 8:30-15:00
Tlf: 4326 2828
info@rideforbund.dk
Find medarbejder

DRF Go!
Equipe
Privatlivspolitik
RSS

   


Samarbejdspartnere: Team Danmark
Protetor