Ryttere til start ved internationale stævner

af  Susie Juhl

Masser af flittige danske ryttere drager i weekenden ud for at forsvare de danske farver. Tre danske distanceryttere er draget mod Litauen hvor der afvikles NM, mens et par dressurrytter er taget til Belgien. Dansk military er repræsenteret med ryttere i både Tyskland og Holland, og for vores unge springryttere byder weekenden på Baltic Cup i Flyinge i Sverige.

Dressur

Waregem, Belgien den 14. – 17. september

CDIP
Claudia Kjær Adriano B
CDI3*
Allan Uglsø Grøn Wasabi OLD

Springning

Donaueschingen, Tyskland den 14. – 17. september

CSI3*
Lars Bak Andersen 3Q Qualisya
Lumbumbo
Quel Filou 13
Søren Pedersen Tailormade Chabalou
Tailormade Chaboulet
CSIYH1*
Søren Pedersen Tailormade Chacladine

Baltic Cup, Flyinge, Sverige den. 14. – 17. september

CSIP
Filippa Christer Andersen Tarzan
Violise Frost Bay Østerlunds Comet
Hanna-Sofie Dahle Toftegårdens Indi-Go
Nikoline Dresler Chokolarto
Olympia
Louise Engelsted Rødtjørns Aragon
Olivia Espersen Niles Boy
Rikke Friis TT Calle Barbera
Malou Hovmark Hansen Westerhuis Sunny Boy
Isabel Vang Hvitved Doon Laddie
Vincenzo 8
Mette Askham Jensen Bravour
Flandernhof's Sunny Boy
Kathrine Kjær Ebonys Star
Zee Tech
Rebecca Kogler Emira C
Frederikke Langetoft Mochulla Blue
Karoline Wulffeld Larsen Munsboro Richie C
Theodor Linde Attyrory Rebel
Bel Air
Laura Normann Olsen Hard Times
Kilkillahary Beauty
Freja Høyer Pedersen Secret Diamond Zareefa
Emma Ponsaing Grennan Molly One
Anna Sofie Tørnæs Jaconella D
Kalypso Skovgaard
Strattonstown Nearly Gone
CSICh-B
Filippa Christer Andersen Baloutini F Vejgaard
Rikke Friis Appi S
Line Busk Heltborg Ace of Beadeebell
Amilie Reimer Nielsen Chubon Ravnes-Have
Pionier II
Esme Ege Olsen Ocala Justice
CSIJ-A
Olivia Espersen Volstrups Cordo
Sia Freck Kolby Vinzenta M
Emma Pietta Schou Kismo De L'Esku
Simone G. Stæhr Vitano
Kat. II
Olivia Dresler Burnbrae Jack
Anna-Mathilde Nielsen Saquita
Maria Espersen Maybe Spartacus
Emma Ponsaing Edentrillick Jazz
Anne Sofie Kristensen County Express
Marrondales Floyd
Caroline Cridland Pedersen Castlefarm Jimmy Blue
Mille Leinøe Oleary Sparatcus
Wilma S Holm Imagine Your So Vain
Laura Normann Olsen Glenvalley Glenda
Line Busk Heltborg Jazz
Julie Karoline Terp Golden Spirit
Clara Savas Olsen Florian
Flying Ronaldo
Freja Høyer Pedersen Sabrina Fair
Laura Kjer Gregersen Buchaill Beag
Blue Fancy
Kat. III
Olivia Hundborg Dresler Sprinters Magic
Josephine Christian Jacobsen Dykebeck Wild Hazel Nut
Helene Marie Mauritzen Jackson King
Emma Ponsaing Crosshue Blue Eyes
Emmelie Aebech Claughaun Thady
Milla Wisti Petersen Happy
Leonora Løwe Skjold Juliette
Isabell Victoria Frost Jensen Nutbourne Paper Moon
Casamiima
Sofie Kjer Gregersen Bella

Military

Achterhoeks Hippisch Festijn, Varsseveld, Holland den 15. – 17. september

CIC2*
Cecilie Eriksen Calvin
Emma Marie Hansen Ejstrupbækgaards Lajos
Vivan Mary Ryslinge Diva De Vision
Camilla Sahlberg Kim Possible
CCIP1*
Amalie Vittrup Mulvad's Dharma

Hohenberg-Krusemark, Tyskland den 15. – 17. september

CCIP2*
Line Bøgh Sørensen Capone Burton
Luna Richter Sissi Dk Tento

Distance

Nordisk-Baltisk Mesterskab, Kurtuvenai, Litauen den. 15. -17. september

CEIC2* (120 km)
Brita Christensen Triple A Mariella OX
CEIYJ1* (80 km)
Karoline Kjærgaard Faccoria OX
Lise Christensen Triple A Malachai

 

13-09-2017
 
 

Kontaktoplysninger

Nyttige links

Find os på Facebook

Dansk Ride Forbund
Brøndby Stadion 20
DK-2605 Brøndby
Telefon +45 4326 2828
Telefax +45 4326 2812
info@rideforbund.dk
Sitemap
DRF Go!
Om Dansk Ride Forbund
Shop
RSS

Samarbejdspartnere: Team Danmark Protetor