Resultater fra internationale stævner

af  Rikke Højgaard
(Opdateret) Weekenden har været travl for de danske stævneryttere, hvor det er blevet til mange flotte danske placeringer rundt om i Europa. Især Anna Kasprzak og Nathalie zu Sayn-Wittgenstein, der er kandidater til det danske OL-hold i dressur, viste storform på dressurbanen i Mannheim.

Dressur

Maimarkt-Turnier-Mannheim (CDI3*), Mannheim, Tyskland: 4. – 6. maj

CDI3* Grand Prix
1. plads Anna Kasprzak/Donnperignon
2. plads Nathalie zu Sayn-Wittgenstein/Digby
8. plads Andreas Helgstrand/Laetare
CDI3* Grand Prix Special
1. plads Anna Kasprzak/Donnperignon
2. plads Nathalie zu Sayn-Wittgenstein/Digby
11. plads Andreas Helgstrand/Laetare


CDI Radzionków (CDI3, CDIJ), Radzionków, Polen: 3. – 6. maj

CDIJ
2. plads Malou Nakszynski/Ferrazzo
3. plads Louise Lunde Pedersen/Royal Flush
4. plads Sabrina Barnekow/Eridanust T
6. plads Cecilie Lyndrup/Lambada
7. plads Simone Barnekow/Selimon Attrup
CDI3* Prix St. Georges
7. plads Lone Madsen/Don Chopin
9. plads Carina Nevermann Torup/Lykkes De Niros
CDI3* Grand Prix
9. plads Lone Madsen/Skovlunds Don Gazzo
CDI3* Intermediaire I
8. plads Carina Nevermann Torup/Lykkes De Niros
9. plads Lone Madsen/Don Chopin
CDIJ
1. plads Cecilie Lyndrup/Lambada
2. plads Malou Nakszynski/Ferrazzo
5. plads Louise Lunde Pedersen/Royal Flush
CDIJ kür
2. plads Cecilie Lyndrup/Lambada
4. plads Louise Lunde Pedersen/Royal Flush
5. plads Malou Nakszynski/Ferrazzo
6. plads Simone Barnekow/Selimon Attrup
7. plads Sabrina Barnekow/Eridanust T
CDI3* Grand Prix Kür
3. plads Lone Madsen/Skovlunds Don Gazzo
5. plads Carina Nevermann Torup/Chabrell
CDI3* Intermediaire I Kür
6. plads Carina Nevermann Torup/Lykkes De Niros
11. plads Lone Madsen/Don Chopin


CDI Roosendaal (CDIYJP), Roosendaal, Holland: 4. – 6. maj

CDIJ kür
2. plads Anna Zibrandtsen/Capriciella


Paradressur

Maimarkt-Turnier-Mannheim (CPEDI3*), Mannheim, Tyskland: 4. – 6. maj

CPEDI3* Grad II
5. plads Caroline Cecilie Nielsen/Leon
CPEDI3* Grad IA
5. plads Liselotte Scharf Rosenhardt/Priors Lady Rawage
CPEDI3* Grad III
4. plads Annika Lykke Dalskov/Aros A Fenris
5. plads Susanne Jensby Sunesen/Thy's Que Faire
CPEDI3* Grad II
3. plads Caroline Cecilie Nielsen/Leon
CPEDI3* Grad IA
3. plads Liselotte Scharf Rosenhardt/Priors Lady Rawage
CPEDI3* Grad II, kür
4. plads Caroline Cecilie Nielsen/Leon
CPEDI3* Grad III, kür
4. plads Annika Lykke Dalskov/Aros A Fenris


Springning

Spring Tour Jumping Lummen 2012 (CSIO4*, CSI2*, CSI1*, CSIYh), Lummen, Belgien: 3. – 6. maj

CSIYh1* 6 års (1,20 m)
Placeret Cecilie Tofte/Belotte VD Beemdhoeve
CSI1* (1,10 m)
6. plads Christina Thinggaard Jacobsen/Thorlunds Caroline
 CSIO (1,40/1,45 m)
10. plads Søren Knudsen/Harry K
CSI2* (1,35 m)
9. plads Torben Frandsen/Solos Concept
CSIO4* (1,50 m)
17. plads Torben Frandsen/Alcamo Vogt
CSIYh1* 6 års (1,20 m)
Placeret Cecilie Tofte/Belotte VD Beemdhoeve
CSI2* (1,35 m )
13. plads Torben Frandsen/Solos Concept
17. plads Christoffer Lindenberg/MicMac De Bance
Six bar
2. plads Søren Knudsen/Chivas Regal
CSI2* (1,30 m)
7. plads Thomas Sandgaard/Watch Out
CSI2* (1,40 m)
5. plads Torben Frandsen/Solos Concept
CSI1* (1,10 m)
9. plads Christina Thinggaard Jacobsen/Thorlunds Caroline

 

Drammen Spring Tour 2012 (CSI2*, CSIYJP), Drammen, Norge: 3. – 6. maj

CSI2* lille tur (1,35 m)
4. plads Nikolaj Hein Ruus/Carthago's Son Z
14. plads Linnea Ericsson/Zandiego U
CSI2* store tur (1,40 m)
9. plads Simon Yde/Kentucky
13. plads Mie Daugaard Reimer/Caput
17. plads Julie Paludan Sørensen/Wemilion
CSI2* store tur (1,30 m)
3. plads Kim Kristensen/Erika
10. plads Kim Kristensen/Kamilla
CSI2* store tur (1,30 m)
1. plads Simon Yde/Idefix
8. plads Julie Paludan Sørensen/Larcos
CSI2* lille tur (1,20 m)
1. plads Karina Truelsen/Qunnie
3. plads Mie Daugaard Reimer/Chanaq
8. plads Kim Kristensen/Lynford
CSI2* lille tur (1,20 m)
4. plads Simon Yde/Unidin
10. plads Julie Paludan Sørensen/Cevin
CSIYh1* 5 og 6 års (1,15/1,25 m)
9. plads Karina Truelsen/Its All About Time
CSI2* lille tur (1,10 m)
1. plads Emma Mejlvang/Ego
12. plads Maja Juhl Sørensen/Wemke
CSI2* lille tur (1,15 m)
1. plads Emma Mejlvang/Ego
3. plads Simon Yde/Catch Your Dreams
CSI2* lille tur (1,35 m)
2. plads Simon Yde/Idefix
7. plads Linnea Ericsson/Zandiego U
8. plads Simon Yde/Svalebo's Caradosso
11. plads Linnea Ericsson/Wish
CSI2* store tur (1,40 m)
2. plads Linnea Ericsson/Damgaardens Extens
8. plads Julie Paludan Sørensen/Legolas
14. plads Mie Daugaard Reimer/Caput
CSI2* store tur (1,30 m)
1. plads Simon Yde/Unidin
4. plads Julie Paludan Sørensen/Larcos
11. plads Regitze Ericsson/Quanita
CSIJ lille tur (1,20 m)
12. plads Helena Irmand Nielsen/Lamie II
CSIP lille tur (1,10 m)
2. plads Emma Bilstrup Jørgensen/Flying Dutchess
CSI2* lille tur (1,20 m)
2. plads Karina Truelsen/Qunnie
3. plads Mie Daugaard Reimer/Chanaq
4. plads Simon Yde/Cracky CR
21. plads Eva Ursin/Cassini Alfarvad Z
22. plads Kim Kristensen/Lynford
CSI2* store tur (1,35 m)
3. plads Nikolaj Hein Ruus/B Onze Z
12. plads Regitze Ericsson/Quanita
13. plads Simon Yde/Nanzy
15. plads Kim Kristensen/Leander D
16. plads Simon Yde/Unidin
CSI2* lille tur (1,40 m)
2. plads Linnea Ericsson/Zandiego U
10. plads Karina Truelsen/Aniviero Z
15. plads Maja Juhl Sørensen/Gammelbys Chatel
CSI2* Grand Prix (1,45 m)
1. plads Linnea Ericsson/Damgaardens Extens
11. plads Mie Daugaard Reimer/Caput
15. plads Karina Truelsen/Quite Quick
CSIYh1* 5 og 6 års (1,20/1,30 m)
4. plads Karina Truelsen/Its All About Time
CSI2* lille tur (1,25 m)
1. plads Karina Truelsen/Qunnie
3. plads Simon Yde/Cracky CR
4. plads Simon Yde/What's Up B
7. plads Mie Daugaard Reimer/Laslo Z
12. plads Julie Paludan Sørensen/Cevin
CSI2* lille tur (1,25 m)
1. plads Mie Daugaard Reimer/Chanaq
CSI2* lille tur (1,15 m)
9. plads Simon Yde/Catch Your Dreams


Pferdefestival Redefin (CSI2*), Redefin, Tyskland: 4. – 6. maj

CSI2* mellem tur (1,40 m)
5. plads Søren Pedersen/Tailormade Cavetta 
15. plads Sashia Astrup Jensen/Quincy
CSIYh1* (1,35 m)
3. plads Lars Bak Andersen/Liconto Del Pierre
CSI2* lille tur (1,35 m)
5. plads Lars Bak Andersen/Canton
CSI2* store tur (1,50 m)
12. plads Rikke Belinda Barker/Oh La'la
CSIYh1* (1,40 m)
1. plads Søren Pedersen/Tailormade Quinnus
2. plads Sashia Astrup Jensen/Tailormade Anna Chacca
4. plads Lars Bak Andersen/Liconto Del Pierre
6. plads Monica Bugge Skibsted/Contino
CSI2* store tur (1,50 m)
5. plads Søren Pedersen/Tailormade Cavetta 
CSIYh1* (1,40 m)
3. plads Lars Bak Andersen/Liconto Del Pierre
7. plads Eva Kragh Pedersen/Venezia  62
9. plads Sashia Astrup Jensen/Tailormade Anna Chacca


Jumping Lommel (CSIYJPCh), Lommel, Belgien: 4. – 6. maj

CSIJ (1,35 m)
4. plads Anne Charlotte Bøgh-Sørensen/Alura

Maimarkt-Turnier-Mannheim

CDI Radzionków

CDI Roosendaal

Spring Tour Jumping Lummen

Drammen Spring Tour 2012

Pferdefestival Redefin

Jumping Lommel

09-05-2012
 
 
    

Dansk Ride Forbund
Brøndby Stadion 20
DK-2605 Brøndby
CVR: 10882915           

Man-tors: 8:00-16:00
Fre: 8:00-14:00
Tlf: 4326 2828
info@rideforbund.dk
Find medarbejder

DRF Go!
Equipe
Privatlivspolitik
RSS                    

 

Samarbejdspartnere: Team Danmark
Protetor