x

Children-, junior- og ungrytterlandshold klar til EM i springning

af  Anne Marie K. Rasmussen
Europas bedste unge springryttere er samlet i det smukke Millstreet i Irland fra tirsdag d. 26. juli frem til søndag d. 31. juli, når der afvikles EM i springning for children, juniorer og ungryttere. Danmark stiller med tre landshold - children, juniorer og ungryttere - på den grønne ø, og der er lagt op til en uge med springning på meget højt plan, når ekvipager fra 26 nationer skal kæmpe om medaljer.


Lejse Bramminge, DRF-mesterskabet 2016 hos Absolute Horses.

Ungryttere: Jonathan Hvalsøe Saul/Zibak’s Lamentos, Lejse Bramminge/Cascada, Christoffer N. Møllerkær/Zidane, Martin Knudsen/ Candy K, Jessica Toelstang/Bjerglunds Campari

Juniorryttere: Josephine Bøgh/Van Dejk, Sofie Yderstræde Bucka/Ellely’s Quality, Benedikte Rie Truelsen/Cassina Z, Christina Nielsen/Griffin og Emil Hallundbæk/Allstar

Children: Cecilie Kjær/Aagaardens Elina, Emilie Weilsby/Fortuna, Gustav Christian Jacobsen/Chicago TM, Josefine Sandgaard Mørup/De Semilly Edition og Sisse Mylin/Heart of Oak

Program (lokal tid)

Tirsdag
Kl. 14.00: Children - første individuelle kvalifikation

Onsdag
Kl. 9.00: Ungryttere - første individuelle kvalifikation
Kl. 14.00: Juniorer - første individuelle kvalifikation

Torsdag
Kl. 8.00: Ungryttere - første runde for hold og anden individuelle kvalifikation
Kl. 11.30: Children – første runde for hold og anden individuelle kvalifikation
Kl. 15.30: Children – anden rundefor hold og anden individuelle kvalifikation
Kl. 18.30: Medaljeceremoni - children, hold

Fredag
Kl. 8.00: Juniorer - første runde for hold og anden individuelle kvalifikation
Kl. 12.00: Juniorer - anden runde for hold og anden individuelle kvalifikation
Kl. 15.00: Medaljeceremoni - juniorer, hold.
Kl. 16.30: Ungryttere - anden runde hold og anden individuelle kvalifikation
Kl. 19.00: Medaljeceremoni - ungryttere, hold

Lørdag
Kl. 12.30: Children – første runde finale
Kl. 14.00: Children – anden runde finale
Kl. 15.30: Medaljeceremoni - children

Søndag
Kl. 10.30: Ungryttere - første runde finale
Kl. 12.00: Ungryttere - anden runde finale
kl. 13.00: Medaljeceremoni - ungryttere
Kl. 14.30: Juniorer - første runde finale
Kl. 16.00: Juniorer - anden runde finale
Kl. 17.00: Medaljeceremoni - juniorer

Europamesterskab 2016, Millstreet, Irland 

Mere om EM  

Konkurrencerne kan følges på Clipmyhorse.tv og Feitv.org

25-07-2016
 
 
    

Dansk Ride Forbund
Brøndby Stadion 20
DK-2605 Brøndby 
Tlf. 4326 28 28
           

Man-tors: 8:00-16:00
Fre: 8:00-14:00
Personlige henvendelser kun efter forudgående aftale
info@rideforbund.dk
Find medarbejder

DRF Go!
Equipe
Privatlivspolitik
RSS                    

 

Samarbejdspartnere: Team Danmark
Protetor

Sponsorer:                                                                                                                          -